Bibione 2010 (after party update, fotky)

Bibione 2010UPDATE: A máme po party… Jak to dopadlo čtěte níže.

Krok za krokem nám přibývají ročníky, a Bio, jak se festivalu, který se každý rok jmenuje trochu jinak, postupem času začalo říkat, má letos ročník devátý. Název, který zprvu způsoboval jen nevěřícně nadzvednutá obočí, získal díky designu pánů z mimo tv zajímavě nabitý obsah.

Bio je festival, který se za dobu své existence vypracoval na jednu z nej událostí u nás, co se elektronické psychedelické hudby týká. Na jeho přípravě se s nadšením podílí skupina schopných a nadmíru kreativních lidí, jak ostatně můžete vidět z letáku i textů, letošních i dřívějších.

Bio funguje bez toho, aby potřebovalo sponzory – prostě proto, že návštěvníci už vědí, že jde o špičkovou akci, a rádi přijedou, i když třeba jinak na psytrance nejezdí, nebo ho ani neposlouchají. Dokonce i mezi studenty, kteří jinak v tomto čase mají zkouškové, případně období maturit, se najdou tací, kteří už na Biu byli nebo o něm dost slyšeli, a přijedou i tak – protože ví, že po víkendovém odpočinku, když to nebudou přehánět s alkoholem, se jim bude učit o to líp.

Bio totiž není jen o hudbě, je to prostě příjemný pobyt v přírodě s všemožnými formami kulturního vyžití, s nadprůměrným výskytem přátelských a/nebo zajímavých lidí, a s možností se v tanečním tranzu nejen ztratit, ale také najít. Nemluvě o tom, že od hudby jde kdykoliv vypadnout na potulku do okolních nádherných lesů.

Jako každý rok to na hlavní louce bude o inteligentní taneční hudbě, páteční noc bude na hlavní stage stejně jako loni ve znamení kousků, které služebně mladší příznivci většinou nikdy neslyšeli, a na sobotní noc se po vystoupení Solar Fields rozjede moderní klasika. Vedle poklidnějšího chilloutového šapitó bude ale k dispozici ještě „alternativní VENTIL stage“, o které web akce praví:

Odpad ze sluníčkové energie nám někdy zhoustne a je zapotřebí nahromaděné přebytky puritánské estetiky ventilovat v podobě osvobozujícího bulváru všedních dní. K tomuto účelu letos zřizujeme alternativní estrádní stage určenou k regeneraci od psychedelických vlivů přírody a repetetivního hluku z ostatních parketů. Ve skrytu půdních prostor nad umývárnami vás může potkat prakticky cokoliv. Chybět by neměla seznamovací italská video-diskotéka s písničkami na přání a dámskou volenkou i spásnými ploužáky, indický Dj Mash si chystá nejžhavější novinky z Bombajské klubové scény, ušetřeni nezůstanou ani příznivci latinskoamerických a balkánských rytmů, breakbeatu, československé klasiky apod. Nad ránem rozloží záchranné sítě mistři hypnotických vln deephousového moře.

Ostatně stránky akce zajisté bohatě odmění dobrou náladou váš další podrobný průzkum a pročtení textů od hlavního organizátora, VJe a mistra slovotepce Perplexe. Nezapomeňte, že dole na stránce jsou vedle výběru z fotek přístupné i materiály z minulých ročníků.

Další stránky této události najdete na Facebooku, Last.fm a Nyxu

A když mně tam někde zaznamenáte, v „Indiana Jones“ klobouku, klidně se zastavte na kus řeči nebo s nějakým dotazem. Ačkoliv to tak třeba navenek vždycky nepůsobí, rád potkávám nové lidi :)

PS: Nezpomeňte si přivézt nějaké blbinky na výměnu, na kolonádě mezi chatkami bude probíhat výměnný bleší trh kýčovinek…

Expanding…

After party update

Letošní Bio patřilo, a podle pozitivních reakcí nejen pro mně, k těm nejvydařenějším.

Výběr z fotoalb účastníků zájezdu:
Alef
Kashmir a Alissa

VV
MAGICM
MARKOFO

Prodloužené trvání akce do pondělí, kterého se zúčastnilo už jen několik desítek lidí a které se po zrušení hlavní stage v neděli večer přesunulo do chilloutového šapitó, se velmi osvědčilo, a doporučoval bych ho příště zkusit i dalším návštěvníkům – je velice příjemné nemuset se honem honem sbalit a ráno ocitnout zpět mezi všedními povinnostmi, a místo toho zvolna přistávat, samozřejmě ve společnosti příjemně naladěných lidí a dobré hudby.

Video od MAGICM:

Každé další Bio ukazuje víc a víc, že nejde jen tak o nějakou „technoparty“. Bio je, vedle možnosti nechat se strhnout dobrou hudbou, také o usměvavých lidech, dobré náladě, přírodě a zajímavých setkáních. Svědčí o tom fakt, že se na Bio jezdí často rekreovat lidé, kteří jinak mají akcí po krk – Zdeněk Bína, kterého se po letech konečně podařilo oslovit dostatečně předem, a který tedy letos spolu s Honzou Urbancem vystoupil v chilloutu, se nechal slyšet, že by bylo krásné, kdyby všechny festivaly byly jako Bio, a myslím, že jsme toto duo na Biu neslyšeli naposled.

Na druhou stranu, Bio má daleko ke klasickému pojetí „profesionality“ – v posledních letech si tak tak vydělá na náklady, a lidé kteří přijedou pomoci s přípravou z toho nemají nic než příjemnou akci a slova díků (a přesto se vracejí a každý rok přibývají). Přesto je akce snad po všech stránkách vychytaná na stejnou či lepší úroveň, než mají podobné festivaly u nás i jinde, a zároveň má svého naprosto specifického ducha. Také je to krásný příklad toho, jak se dají organizovat i velké skupiny lidí bez standardních metod cukru a biče – pokud jde o něco, co dává smysl.

Návštěvníci to chápou, je to jeden z důvodů, proč se na Bio vracejí, a proč nadšeně referují svým kamarádům. Bio vede návštěvníka do role přesahující pasivní konzumaci – vyzdobené chaty a všemožné aktivity a performance přes den i v noci jsou toho důkazem. Zdaleka ne vše, co jste na Biu mohli potkat, zařídili organizátoři.

Jak na nyxu napsalSKYPPER: Tak jsem se po několika letech kamarádova vyprávění a básnění o biu taky zúčastnil a konečně jsem jeho nadšení pochopil. Pozitivní atmosféra sálala ze všech a ze všeho. Příští rok jedu zase a tentokrát doufám, že mi to vyjde na celý víkend.

Když byste se podívali na video z hlavní stage, uvidíte vydupanou louku, přepestře oděné pohupující se postavičky, často docela líznuté, a to je tak všechno. Když se ale projdete po tábořišti, případně podívate na fotky, nenajdete tam snad člověka, který by na tváři neměl široký uvolněný úsměv, a těch líznutých tam zdaleka není tolik, kolik jich jinak obvykle v našich krajích bývá. Není divu, že se dřív říkalo, že psytrance je snad nějaká sekta :)

Je to trochu jako by se Bio stalo svébytnou bytostí se značným vlivem na realitu, a lidi, kteří ho organizují, používá ke svému uskutečnění. Dobrým příkladem je počasí: Bio se už roky vyhýbá pravidelně nepříznivé předpovědi, a přestože občas sprchne, ještě se nestalo, že by víkendové dny nebyly naplněné i sluncem a modrou oblohou. A pak to ve finále končí pondělní průtrží. Všechno se to provalí právě ve chvíli, kdy byly dobaleny poslední věci. A to se ani nebudu rozepisovat o dvojité duze, kterou bylo možné pozorovat v sobotu ráno.

Tak zase za rok.