Jaromír 'Kerray' Matýšek

osob(n)ě

66166677_10219913867227232_8625718451329040384_o

Co vlastně děláš?

Momentálně hlavně vychovávám tři děti a jako programátor svým zaměstnáním živím rodinu. To není úplně důvod, proč by si někdo zakládal stránky, ale dřív jsem toho stíhal o něco víc, a vlastně ani dneska toho nedělámúplněmálo.

Jak by ses popsal

Jsem generalista - narozdíl od specialistů mě nezajímají hlubiny témat a nemám potřebu si pamatovat každý detail, ale spíš mě zajímá, k jakým závěrům v různých oblastech docházíme, co nám to říká o nás a o světě, jak spolu různé věci souvisejí, jak pasují dohromady… a hlavně: co to pro znamená – pro každého z nás osobně.

Jinými slovy, snažím se udržovat si přehled o všem, na což odborníci většinou nemívají kapacitu. S rodinou se třemi dětmi a zaměstnáním programátora už zdaleka nemám tolik času a kapacity jako v mládí, ale o to výstižnější, ale zároveň jednodušší a působivější obraz světa mě to nutí konstruovat.

Mám puzení dozvídat se, co všechno znamená, a jak to zapadá dohromady se vším ostatním, aby to dávalo smysl.

Projevuje se to mimo jiné mojí chutí dozvídat se věci prostřednictvím knih, desítek dlouhodobě vybíraných internetových zdrojů a moudrých lidí — a chutí sdílet hodnoty a informace, které čtu v mapě světa, kterou mi můj mozek utváří z toho, co se takto dozvídám.

V češtině to můžete sledovat v /r/cesky, kde to moderuju a zásobuju (a fakt sorry, že se tam snažím nechat vzniknout kultivovanější místo, než je na dnešním internetu zvykem, a nepouštím tam ani geniální memíčky a streamy, ani reklamu) a v trochu osobnější podobě na mém Facebook profilu, v angličtině na Twitteru

Taky se to spolu s mým předmětem obživy projevuje v přehledu o informačních technologiích a nejen snahou o jejich využití, ale také snahou pomoci a usnadnit využití IT druhým, kteří tomu tolik pozornosti věnovat nemohou.

Co si o sobě myslíš?

Myslím si o sobě, že jsem nechutně privilegovaný a jde to na mě vidět, protože už se za to dnes nestydím a místo toho se snažím plody své privilegovanosti používat ve prospěch Života a Pravdy a tedy nás všech.

Rád bych řekl, že se nerad chválím a nerad svoje aktivity propaguju, ale jsme na stránce, která se věnuje jenom chválení a sebepropagaci, takže to říkat nebudu, ale zůstane to tady mezi námi.

Jak mám vědět, že nejsi jen další sebestředný nafoukanec?

Narodil jsem se do 80. let 20. století do rodiny lékařky a programátora, následně podnikatele v IT a politika za ODS.

Nějak se díky tomu stalo, že jsem od 4 let četl – pohádky, encyklopedie, posléze všechno, co mi padlo do ruky a upoutalo.

Doma jsme díky tátovu zaměstnání měli počítač, u kterého jsem už plně odmalička trávil spoustu času a učil se u her a zkoušení anglicky.

Před půlkou 90. let s nástupem puberty přišlo i připojení k Internetu.

Internetu (a počítačům vůbec) se lidé tehdy ještě smáli, pokud vůbec věděli, o co jde, ale nám už tehdy bylo jasné, že Internet nezmizí, že se naopak spolu s počítači rozjede ve velkém. Dnešek s neustále připojenou obrazovkou v kapse každého člověka je v podstatě splněným snem té doby.

Internet mě pak de facto začal učit a vychovávat, díky počítačovým hrám jsem se ryche učil anglicky a posléze programovat a obecně počítače používat jako nástroje, což mě dnes živí a umožňuje mi to dělat a tvořit různé zajímavé věci.

Vedle toho jsem ale měl i obrovské štěstí na učitele a profesory a postupně se dobral jak bakalářského titulu na anglicky mluvící škole, tak i použitelného vzdělání v humanitním ohledu.

IMG_7692-1024x768

Myslíš si, že jsi něco lepšího?

Na redditu se to objevuje jako poměrně častá výhrada k mému moderování příspěvků a diskuze, ale nepřipadám si ani nadřazený, ani zajímavý, ani si nepřijdu nějak extra vtipný, ale ano, myslím si, že nejsem jen tak někdo, mám narcistní sklony, mám sklony poučovat a tvářit se namyšleně, a asi někdy působím jako arogantní mimoň. Sorry, je to tak, a ano, dokonce si zakládám na tom, že to tak je – můžete to tu vidět všude kolem. Rozhodně se tím nechci nikoho dotknout, jestli někoho štvu, nikdy nebylo jednodušší někoho ignorovat, ale na druhou stranu, když někoho popouzí, že se sebedůležitě prezentuju, nebo nedejbože přitom mám i občas v něčem přínos nebo pravdu, považuju takové vysírání to za pozitivní a nehodlám se za to stydět :)

Namyšlenej lepšočlověk

Přesně, a ještě k tomu si za touhle image hrdě stojím. Začal jsem jako křesťan a 'technooptimista', postupem času jsem se víc a víc zajímal o racionalitu i o 'duchovno', a postupně se dopracoval k pohledu 'technorealisty', jelikož i samotné pokračování mého života je závislé na dnešních technologiích, ale zároveň s tím jsem se postupem času posunul mezi 'přírodňáky' a 'hippíky', a když se mě někdo snaží urazit online, často sahá k pojmům jako 'alternativec', 'sluníčkář', 'havloid', 'lepšočlověk', 'ajťák' a tak dále – což beru jako potvrzení, že ten život a pohled na svět nemám poskládané úplně špatně.